Redaktorzy Internetu przyłapani

Wspominany już, znany tropiciel fotografii z Naszej Klasy, tym razem obnażył pracowników portalu  Gazeta.pl. Umieszczając ich fotografie w niedwuznacznym kontekście.
Zgadnijcie kto jest kto? Pyta autor bloga Nasza Klasa Blox

nasza_klasa05
nasza_klasa06
nasza_klasa07

I wypowiedź autora blogu:

Spoglądając na to z prawnej perspektywy użycie cytatu jest uzasadnione powstaniem samoistnego utworu. Następuje tutaj zestawienie kilku utworów w celu stworzenia kolażu, czyli utworu, który powstaje poprzez połączenie zacytowanych dzieł. Cytuję z http://itlaw.computerworld.pl/index.php/2008/09/12/nasze-top-five-prawo-cytatu-w-internecie/ : “W niektórych sytuacjach kolaż złożony z różnych niezależnych od siebie, scen filmowych lub zdjęć, stanowi niejako odrębną opowieść, bardzo często o komicznym zabarwieniu. (…) W takim przypadku, jeżeli do powstania takiego kolażu włożony został istotny wkład twórczy polegający na odpowiednim, zestawieniu, połączeniu lub opatrzeniu komentarzem takich cytatów będziemy mieli do czynienia z samoistnym utworem powstałym w chwili umieszczenia w nim cytatów.” Cytując dalej z tego samego źródła: “W przypadku powoływania się na wykorzystanie celu cytatu jakim jest prawo gatunku twórczości twórca wykorzystujący ten cytat musi wykazać, że wykorzystany cytat z cudzej twórczości jest mu niezbędny do tego aby, osiągnąć zmierzony cel twórczy. Przykładem takiego zastosowania będzie np. zestawienie obrazków w sposób twórczy i pomysłowy, tak że w ten sposób tworzymy odrębny chroniony prawem autorskim utwór.” W dalszych rozważaniach, posiłkując się zaleceniami prawnymi – nie mogłoby być możliwe bez wykorzystania dzieł i fragmentów dzieł (zdjęć, komentarzy) w ramach dozwolonego użytku publicznego stworzenie utworu jakim jest notka na moim blogu. Kolejna sprawa dotyczy tego, że notka musi być traktowana jako utwór w całości, a nie “rozdrabniana” na “bezprawne użycie zdjęć”. Tylko w takiej formie stanowi utwór. Oczywiście swoje stanowisko, które tutaj przedstawiłem nie wyczerpuje tematu, ale jeśli ktoś chce zarzucać mi pewne rzeczy to prosiłbym o kontakt, abym mógł przedstawić swoje kontrargumenty.

Prezentowane tu utwory są oczywiście „kolażem” o komicznym zabarwieniu. Korzystam z fotografii zamieszczonych na blogu Nasza Klasa Blox, by osiągnąć zamierzony cel twórczy. Ja mam swoje typy wskazujące na ten blog!

Zapraszam nieustająco na Nasza Klasa Blox! Flagowy okręt Blox.pl! Esencję i sedno blogowania w Blox.pl.

nasza_klasa1

2 myśli w temacie “Redaktorzy Internetu przyłapani

  1. Miau pisze:

    wyraźny kontekst homofobiczny. dziwne, że gazeta.pl, wielki obrońca i mentor tolerancji promuje takie homofobiczne konteksty…..

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s